The Dauch Center for the Management of the Manufacturing Enterprises & Global Supply Chain Management Initiative.

Home > Events >  2014 Case Competition Schedule

April, 2014 GSCMI Spring Conference & Case Competition:

Technology Driven Supply Chain

Conference Agenda

Thursday April 17, 2014 Internal Case Competition

Round 1

Undergraduate   (RAWLS 4070) (RAWLS 4071) (RAWLS 4073)
Judges   Chad Cannaday, Matt Dobin,Taylor Nations Sharon Nichol, Eric Schmidt,Allan Outlaw Mike Feighery, Kent Fleming,Kyle Young
3:00pm-3:20pm   Team Awesome Oriental Dragon Panda Elites
3:20pm-3:40pm   Team MECE KR Consulting HMX Consulting
3:40pm-4:00pm   Consolidated Consulting Team ICG AIESECers
4:00pm-4:20pm   Stanfield Consulting Team Eight Bump & Run
Graduate   (RAWLS 3091) (RAWLS 3093) (RAWLS 3097)
Judges   Lia Douglas, Senator Hershman, Kai Kang,Pete McGlade Craig Andrews, Scott Orr, Andrew Pierce, Dave Pollard Mishtee Chatterjee, Angela Gauldin, Kristina Redinbo
3:00pm-3:20pm   Team 8 Luojing Team 12 Hiroaki Team Synergy
3:20pm-3:40pm   Team 6 Dongfung Team 8 Kunat Team 11 Jacobson
3:40pm-4:00pm   Team Arby’s Rotua Team 1 Wendler Team 5 Tahiru
4:00pm-4:20pm   Team 4 Sofaji Team 2 Gangan Team 9 Westwood
4:20pm-4:40pm   Team 3 Fish Team 10 Rowe Team 13 Rowland

Announcement and Networking

4:45pm-5:00pmPhoto Session (Rawls Hall 3 Floor Commons Area)
5:00pm-5:10pmMessage from Krannert: Associate Dean, Dr. A. Charlene Sullivan
5:10pm-5:20pmMessage from Eaton
5:20pm-5:35pmAnnouncing 1st Round Result (Rawls Hall 3 Floor Commons Area)
5:35pm-6:00pmNetworking (Rawls Hall 3 Floor Commons Area)

Round 2

    Undergrad (RAWLS 1071) Graduate (RAWLS 1062)
Judges   Chad Cannaday, Matt Dobin, Mike Feighery,Kent Fleming, Taylor Nations, Sharon Nichol, Allan Outlaw, Eric Schmidt,Kyle Young Craig Andrews, Mishtee Chatterjee, Lia Douglas,Angela Gauldin, Senator Hershman, Kai Kang,Pete McGlade, Scott Orr, Andrew Pierce, Dave Pollard, Kristina Redinbo
6:00pm-6:20pm   Team Presentation Team Presentation
6:20pm-6:40pm   Team Presentation Team Presentation
6:40pm-7:00pm   Team Presentation Team Presentation

Closing (Rawls 3rd Floor Commons Area)

7:20pm-7:30pm Announcement of Winners and Closing Remark
Friday April 18, 2014 Conference & Inter-College Case Competition
7:00am-7:50am
Registration and Breakfast
(Krannert Drawing Room)
7:50am-8:00am
Welcome!
(Krannert Auditorium) Opening Remark by DCMME & GSCMI Center Director, Dr. George Shanthikumar
8:00am-8:10am
Greetings from the Dean
Dr. Christopher Earley, Dean of Krannert School of Management
8:10am-8:20am 2014 GSCMI Case Competition Introduction (After introduction, student teams transfer to Rawls Hall 3011)
8:20am-10:00am
2014 GSCMI Spring Conference Session 1
(Krannert Auditorium)
2014 GSCMI Student Case Work Begins
(Rawls Hall 3011)
8:20am-8:35am
David Pollard
Managing Director, FedEx "Does Building a Seamless Supply Chain Seem Hopeless?"
8:35am-8:50am
Allison McFadden
Director Integrated Supply Chain, IBM
Donnie Haye
Vice President Integrated Supply Chain, IBM "Smarter Supply Chain"
8:55am-9:10am
Eric Schmidt
Manager Global Procurement, Amway "Procurement, Technology & Big Data at Amway"
9:10am-9:30am Q & A Session 1
9:30am-10:05am Break
10:05am-11:20am
2014 GSCMI Spring Conference Session 2
(Krannert Auditorium)
2014 GSCMI Student Case Work Continues
10:05am-10:20am
Joshua Merrill
Global Molecule Supply Chain Manager, Dow AgroSciences "Technology Opportunities in Agricultural Supply Chains"
10:20am-10:35am
Cynthia Farrer
 Vice President of Americas Operations, Allegion "Operational Excellence as Key Growth Strategy"
10:35am-10:50am
Craig Andrews
Director of Continuous Improvement, ConAgra Foods, Inc. "Leveraging Technology To Drive Results"
10:50am-11:10am Q & A Session 2
11:10am-11:20am
Conference Closing Remark by DCMME & GSCMI Center Director, Dr. George Shanthikumar
11:20am-1:00pm
Lunch
(Krannert Drawing Room)
1:00pm-4:00pm
2014 GSCMI Inter-College Case Competition Sponsored by EATON
(Rawls Hall 3011)
Judges Panel Chad R. Cannaday, Mishtee Chatterjee, Matt Dobin, Lia Douglas, Bill Ensign, Mike Feighery, Kent Fleming, Allison McFadden, Pete McGlade, Joshua Merrill, Sharon Nichol, Scott Orr, Dave Pollard, Kristina Redinbo, Debdeep Roy
1:00pm-1:30pm
Welcome!
(Rawls Hall 3011) Opening Remark by DCMME & GSCMI Center Director,
Dr. George Shanthikumar
(Krannert G018)
1:30pm-3:30pm
Team Presentations (Krannert G018)
3:30pm-3:45pm
Final Scoring and Reviews (Krannert G018)
3:45pm-4:00pm
Winners Announced by DCMME & GSCMI Center Director, Dr. George Shanthikumar (Krannert G018)